Kokius pačius svarbiausius darbus turi padaryti internetinių parduotuvių kūrėjai, kad el. parduotuvė veiktų nepriekaištingai? Apie tai papasakojo profesionalūs el. komercijos sprendimų kūrėjai, kiekvieną dieną dirbantys prie įvairaus sudėtingumo projektų. Jų darbo praktikoje – vieną prekę parduodančios el. parduotuvės, taip pat ir didžiuliai internetiniai prekybos centrai, kuriuose prekiauja kelios įmonės. Internetinių parduotuvių kūrimas atrodo gana paprastas procesas, tačiau ar taip yra iš tikrųjų?
Aiški interneto parduotuvės struktūra
Projektų vadovai, dirbantys su užsakovai praleidžia ne vieną valandą derindami internetinės parduotuvės struktūrą. Tai visi meniu punktai, kategorijos, informaciniai puslapiai. Pirmiausia reikia nustatyti prekių kategorijas ir subkategorijas. Tada apsisprendžiama, kokie nukreipimo puslapiai (landing page) bus naudojami. Nemažai dėmesio skiriama tekstinei el. parduotuvės pusei – DUK, tinklaraščiui, straipsniams apie tam tikrus produktus ar paslaugas. Ir paskutinėje vietoje lieka standartizuoti el. parduotuvių tekstai – Privatumo politika, Pirkimo taisyklės, Prekių pristatymas ir grąžinimas, Slapukų informacija ir kiti GDPR dalykai. Galima sakyti, kad el. parduotuvė turi bent 3 atskirus meniu:
-
Produktų kategorijos;
-
DGPR ir teisinė informacija;
-
Rinkodarinė informacija.
Mokėjimo sprendimas
Kad elektroninė parduotuvė būtų tikra el. parduotuvė, o ne tik prekių katalogas, reikia funkcijos, kuri padėtų lankytojams atsiskaityti, o savininkams fiksuoti visus mokėjimus. Taip pat labai svarbu valdyti nepavykusius mokėjimus, kai kažkas nepavyksta arba pirkėjas persigalvoja paskutinę akimirką. Tokių mokėjimo sprendimų yra ne vienas (Neopay, Kevin, Paysera ir t.t.), tačiau juos reikia integruoti į kiekvieną parduotuvę rankiniu būdu.
Prekių aprašymų sudėjimas
Skaityti straipsnį “Internetinių parduotuvių kūrimas: 5 svarbiausi darbai” »